Jakie ćwiczenia fizyczne są najkorzystniejsze dla naszego zdrowia psychicznego?

Każdy wysiłek fizyczny jest świetny dla poprawy zdrowia psychicznego w myśl znanej maksymy – w zdrowym ciele zdrowy duch. Ćwiczenia fizyczne prowadzą do wydzielania się naturalnych opioidów, które wpływają korzystnie na nastrój oraz produkcji neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF) przyczyniającego się do zachowania młodości.

Jednak ćwiczenia związane ze świadomym oddechem są najkorzystniejsze ponieważ dodatokwo pobudzają układ przywspółczulny związany z szeroko pojmowanym odczuwaniem spokoju. Gdy aktywizuje się ten układ obniża się ciśnienie krwi, nasilają skurcze przewodu pokarmowego ułatwiające prawidłowe trawienie. Układ przywspółczulny działa anatagonistycznie do układu współczulnego związanego ze stanami fight/flight/freeze więc ćwiczenia ze świadomym oddechem pomagają wyjść z niezdrowego na dłuższą metę stanu pobudzenia.

Dziedziny sportu/praktyk, które kładą specjalny nacisk na oddech to niektóre sztuki walki i yoga.

Jeśli nie jesteś fanem aktywności fizycznej ściśle związanej z oddechem, tak naprawdę uprawiając każdy sport możesz kłaść nacisk na świadomy i dostosowany do ruchu oddech. Stosujące schemat – przy rozciągnięciu ciała wdech, a przy przykurczeniu wydech.

Pamiętajmy zatem o oddechu!

Chcesz porozmawiać o swoim zdrowiu fizycznym i psychicznym? https://mind-and-body.blog/o-mnie-i-terapii-ze-mna/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: