Pierwsze 5 lat życia

Księżna Kate Middleton w ramach swojej fundacji zgrupowała naukowców w celu badania wczesnych relacji między rodzicami a dziećmi (0-5lat)*. Na stworzony przez zespół kwestionariusz odpowiedziało aż pół miliona rodziców.

Z opracowanych wniosków wynika, że aż 3/4 respondentów uważało wszystkie okresy dzieciństwa za równie ważne, a tymczasem najważniejszy w życiu jest okres 0-5lat! To właśnie we wczesnym dzieciństwie kształtuje się nasz wzór przywiązania i poczucie własnej wartości, na których buduje się nasza osobowość. Na szczęście aż 98% osób wierzy, że rozwój dziecka od ciąży do 5roku życia wiąże się z jego doświadczeniami, a nie genetyką. Badanie nie obejmowało jednak wątku, które doświadczenia wspierają rozwój, a które nie.

Większość respondentów miała świadomość, że dobrostan psycho-fizyczny rodziców ma wpływ na dziecko, ale tylko 10 procent o niego dba! Żeby być dobrym rodzicem trzeba być samemu względnie szczęśliwym i zdrowym. Trzeba pamiętać o swoich potrzebach i nie stawiać dziecka zawsze na pierwszym miejscu.

70% rodziców czuje się oceniana w swoich rodzicielskich decyzjach, a prawie połowa z nich przeżywa to bardzo emocjonalnie i odczuwa jako dodatkowe obciążenie psychiczne. Ludzie mają tendencję do oceniana się, oceniają więc też to jak wychowujemy dzieci. Jednak musimy pamiętać, że widzą tylko skrawek naszych działań więc ich ocena jest zachwiana, tylko my sami i najbliżsi wiemy jaka jest prawda.

Ponad 1/3 rodziców czuje się osamotniona w rodzicielstwie, podczas pandemii proporcja ta wzrosła do prawie 2/3. Bycie rodzicem powoduje, że mamy dużo mniej czasu na kontakty społeczne, a część znajomych tracimy -zwłaszcza tych, którzy nie mają dzieci. Dzieci w wieku 0-5 nie mają jeszcze całodniowych zajęć i jesteśmy z nimi większość czasu i my ten czas musimy im organizować, a ledwo wyrabiamy się z monotonnymi obowiązkami wokół dziecka. Jeśli z kolei pracujemy, a ktoś inny opiekuje się maluchem, to nasze życie to praca i stęsknione dziecko, które jak już nas widzi to przykleja się do nas i nie chce puścić.

Ptrzebujesz rozmowy o rodzicielstwie? https://mind-and-body.blog/o-mnie-i-terapii-ze-mna/

* 5 rok stanowi linię odcięcia ponieważ od 5 roku życia w Anglii zaczyna się obowiązek szkolny i zmienia się tryb życia dziecka.

bibliografia:

https://royalfoundation.com/early-years/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: