Jak 9 miesięcy w łonie matki wpływa na resztę naszego życia

Tak, życie płodowe ma znaczenie. Tym samym stan psychiczny i fizyczny naszej matki czyli naszej łączniczki ze światem, za której pośrednictwem go doświadczamy.

Pokazuje to dobitnie w książce “Początki. Jak 9 miesięcy w łonie matki wpływa na resztę naszego życia” Annie Murphy Paul.

Możemy dowiedzieć się, że już w siódmym miesiącu płód ma całkowicie wykształcone kubki smakowe i sprawnie funkcjonujące receptory węchowe dzięki czemu smaki tego co zjada mama przenikają do płynu owodniowego, który dziecko cały czas popija. Po narodzinach dzieci pamiętają i preferują znane im smaki. Zatem jest niezwykle ważne by w ciąży odżywiać się zdrowo, gdyż kształtujemy nawyki żywieniowe naszego dziecka. Dochodzi też niewerbalny przekaz “to jest bezpieczne więc dobre”. Badania na innych ssakach również potwierdziły tę zależność.

Oprócz tego by jeść zdrowo trzeba jeść odpowiednio czyli nie głodzić się ani nie przejadać. Matki, które w drugiej połowie ciąży nie dostarczają odpowiednich składników dziecku zwiększają u niego ryzyko cukrzycy. Z kolei matki, które na samym początku ciąży nie dojadają zwiększją u dziecka ryzyko chorób serca. Wyników tych dostarczyło wielkie badanie populacji osób, których matki doświadczyły głodu podczas wojny. Dziś nie jesteśmy narażeni na takie ekstremalne sytuacje, ale z kolei często kobiety poddają się katorżnicznym dietom nie wiedząc, że są w ciąży, a niektóre nawet będąc w ciąży gdyż nie chcą za dużo przytyć.

Przejadanie się w ciąży też nie służy płodowi. Fałszywe jest oklepane stwierdzenia, że można jeść za dwóch. Otyłość matki wpływa na późniejsze problemy z wagą dziecka. Przecież płód dostosowuje swój metabolizm do czekających go na świecie warunków, a spodziewa się jakie warunki go zastaną dzięki sygnałom jakie otrzymuje od ciała matki.

Poziom stresu matki też jest odczuwany przez nienarodzone dziecko, czuje przyspieszony, spłycony oddech. Odróżnia go od spokojnego i regularnego. Poziom stresu u kobiety w ciąży jest wskazówką na temat dominujących warunków panujących na zewnątrz.

Nawet stosunek matki do płodu jest przez niego odbierany i wpływa na relację jaka wytworzy się po narodzinach.

Podsumowując styl życia matki, dieta, napotykane substancje, poziom odczuwanego stresu i stosunek do płodu decydują o tym, czy i jakie dziecko pojawi się na świecie. Widzimy więc, że istnieje możliwość modyfikowania ekspresji genów prawie ukształtowanego już organizmu.

https://mind-and-body.blog/o-mnie-i-terapii-ze-mna/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: