HALT – człowieku zatrzymaj się!

Halt znaczy po angielsku tyle co postój, zatrzymanie się. HALT to też akronim od Hungry, Angry, Lonely, Tired. W tych stanach możemy działać pochopnie, a nawet autodestrukcyjnie. Gdy nasze podstawowe potrzeby; fizjologiczne (jedzenie, picie, sen), bezpieczeństwa (spokój) i przynależności, nie są zapewnione trudno jest nam działać racjonalnie. W powyżej wymienionych stanach głodu, złości, samotności czy zmęczenia zmniejsza się aktywność kory przedczołowej inaczej zwanej korą nową na rzecz bardziej pierwotnych części mózgu tzw. mózgu ssaczego i gadziego. Czyli nad myśleniem górują emocje i instynkty.

HALT używane jest często, jako tzw. miękkie narzędzie, w terapii uzależnień, by powstrzymywać się od impulsywnego działania i nie wracać do nieadaptacyjnych zachowań. W wychodzeniu z uzależnień najważniejsze jest dbanie o siebie i samoświadomość. Ćwiczenie to jednak jest korzystne dla każdego, bo każdy z nas czasem jest głodny, zły, samotny czy zmęczony.

Zachęcam do samoobserwacji i sprawdzania czy nie jesteśmy, w którymś z powyższych stanów. Gdy stwierdzimy, że jesteśmy głodni postarajmy się zjeść coś pożywnego i zdrowego, żeby dostarczyć sobie witamin, mikro i makroelementów, aby nasz mózg mógł działać sprawnie. Gdy stwierdzimy, że jesteśmy źli spróbujmy wziąć kilka głębszych oddechów, policzyć powoli do 10 – to proste techniki, można zastosować inne, ale chodzi o zdystansowanie się i ochłonięcie. Gdy z kolei zdamy sobie sprawę, że jesteśmy samotni postarajmy się zapewnić sobie jakiś choćby malutki i wirtualny krąg bratnich dusz, z którymi można podzielić się przemyśleniami czy wątpliwościami, dostać wsparcie/pocieszenie/wysłuchanie. Jeśli natomiast zaobserwujemy, że jesteśmy zmęczeni pozwólmy sobie na odświeżającą drzemkę lub zimny prysznic, jeśli nie ma takiej możliwości to wyjdźmy na świeże powietrze, zróbmy kilka ćwiczeń ruchowych, wypijmy wodę i któryś z naturalnych energetyków (kawa, zielona herbata, żeń-szeń, yerba mate, cytryna, sok z buraka).

W przypadku pytań czy wątpliwości zapraszam do kontaktu :

https://mind-and-body.blog/o-mnie-i-terapii-ze-mna/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: