12 życiowych zasad. Antidotum na chaos.

“12 życiowych zasad. Antidotum na chaos” to popularnonaukowa książka kanadyjskiego psychologa klinicznego Jordana B. Petersona. Jest wiele ujęć tego czym jest życie i jakie powinno być. Wedle autora życie nie ma być szczęśliwe, sprawiedliwe czy lekkie i przyjemne, ma być po prostu znaczące. Proponowane zasady Jordana brzmią trywialnie, ale często właśnie coś prostego jest potrzebne w skomplikowanym i zagmatwanym życiu by je zakotwiczyć w jakimś porządku rzeczy i znaleźć sens.

 1. Pilnuj sylwetki, plecy proste, ramiona do tyłu– to pozycja ciała osoby dominującej i pewnej siebie, ale również świadczy o tym, że jesteśmy gotowi brać odpowiedzialność za nasze działania. Nawet niewielka celowa praca mięśnia może spowodować zmiany na tle neuropsychologicznym więc samo przyjmowanie tej pozycji może wiązać się z nabraniem pewności siebie. Taka pozycja jest też na pewno zdrowsza niż garbienie się.
 2. Traktuj siebie tak, jak traktujesz osoby na których Ci zależy – niejednokrotnie zapominamy o własnym dobrze i traktujemy siebie bez szacunku, tak jak nigdy nie potraktowalibyśmy bliskiej nam osoby. A jesteśmy sami dla siebie najbliższą osobą! Jeśli trudno nam zrobić coś dla samych siebie pomyślmy o tym w ten sposób – jeśli sam będę się lepiej czuł i będę zadbany to będę miał więcej energii żeby dbać o moich bliskich.
 3. Zawieraj znajomości z osobami, które są Ci życzliwe i mają na względzie twoje dobro – znajomych w przeciwieństwie do rodziny możemy sobie wybrać. Upodabniamy się do osób, z którymi przebywamy więc wybieraj takie osoby, do których chciałbyś się upodobnić.
 4. Nie porównuj się z tym, kim inni są dzisiaj, ale z tym, kim byłeś wczoraj – mamy tendencje żeby porównywać się z innymi, ale to często nie ma sensu, bo każdy z nas startuje z innego punktu i ma inne predyspozycje. Ciągłe myślenie o tym, że ktoś ma więcej pieniędzy czy mądrzejsze dzieci prowadzi tylko do odczuwania autodestrukcyjnych emocji jak uraza, złość i nienawiść. Porównywanie się do siebie z przeszłości pogłębia samoświadomość i poczucie autonomii.
 5. Nie pozwól swoim dzieciom robić niczego, co wzbudza twoją niechęć – jeśli coś wzbudza twoją niechęć, na pewno będzie wzbudzało też niechęć ludzi wokół nich. Chcemy żeby nasze dzieci były akceptowane przez swoje otoczenie więc umożliwijmy im to!
 6. Zanim zaczniesz krytykować świat, wprowadź porządek w swoim domu – nie da się być idealnym, sami też mamy wady więc pamiętajmy o tym jak następnym razem będziemy chcieli kogoś skrytykować!
 7. Podążaj za tym co wartościowe , a nie tym, co wygodne – każdy w życiu doświadczy cierpienia. Twoje cierpienie powinno być warte życia, które żyjesz i tego, co po sobie zostawisz. Zajmuj się w życiu tym co ma znaczenie, a nie tylko tym co łatwe i przyjemne.
 8. Mów prawdę – a przynajmniej nie kłam – Prawda to : dotrzymywanie obietnic i umów/osobista prawda o doświadczeniach/dokładny opis i zrozumienie rzeczywistości. Zaufanie społeczne jest niezbędne do sprawnego funkcjonowania biznesu, rozwoju społeczeństwa jak i szczęścia poszczególnych jednostek.
 9. Zakładaj, że twój rozmówca może wiedzieć coś, czego ty nie wiesz – bądź otwarty i tolerancyjny, bo od każdego możesz się czegoś dowiedzieć.
 10. Bądź precyzyjny w tym co mówisz – nie dawaj się ponosić emocjom tylko skup się na faktach. Gdy stajesz w obliczy problemu musisz go jasno zdefiniować. Różne osoby mogą różnie rozumieć te same treści więc jeśli chcesz być pewny, że rozmówca cię zrozumiał poproś go o powtórzenie tego co mówiłeś.
 11. “”Nie przeszkadzaj dzieciom gdy jeżdżą na deskorolce“- pozwól dzieciom podejmować wyzwania, ponieważ uczą się wtedy własnych ograniczeń oraz uczą się kontrolować swój strach. Nie bądźmy nadopiekuńczy gdyż wtedy to my kontrolujemy strach dziecka i nie jest w stanie nauczyć się robić tego samo.
 12. Pogłaszcz kota napotkanego na ulicy” – zatrzymaj się na chwilę i bądź obecny tu i teraz. To jasne nawiązanie do mindfulness – bądź tu i teraz, doświadczaj chwili, nie oceniaj, daj myślom przepływać jak obłokom na niebie, nie zawieszaj się na żadnej.

2 thoughts on “12 życiowych zasad. Antidotum na chaos.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: